Het jarige Letterenhuis viert verder
Het Letterenhuis, geheugen van de Vlaamse literatuur, biedt een gevarieerd en boeiend programma aan naar aanleiding van zijn 75ste verjaardag. Als rode draad doorheen het jubileumjaar loopt de tentoonstelling ‘Johan van Geluwe en 9 literaire interpretaties’.
In 1933 werd het Museum van de Vlaamsche Letterkunde boven de doopvont gehouden met als taak het literaire archiefmateriaal van Vlaanderen te verzamelen. Nu, 75 jaar later, bewaart dit Letterenhuis een immense collectie letterkundige archieven uit de negentiende en twintigste eeuw.
Het Letterenhuis nodigt u graag uit om zijn 75ste verjaardag mee te vieren, 9 maanden lang. U wordt getrakteerd op een uitgebreid aanbod van tentoonstellingen, feesten, lezingen, rondleidingen en literaire stadswandelingen. Ook een filmprogramma, thematische ontbijtvoorstellingen en een literair salon staan op het programma. Hedendaagse kunstenaars, schrijvers en jongeren geven het hele jaar door hun kijk op de rol van het Letterenhuis en op
200 jaar Vlaamse literatuur. Niet alleen het verleden, oude schrijvers of stapels papier, maar wel de betekenis van literair erfgoed vandaag én in de toekomst staan centraal.
Kunstenaar Johan van Geluwe (1929) is conservator van ’s werelds meest omvattende - maar denkbeeldige - museum, The Museum of Museums (M.O.M.). Hij opereert vanuit zijn geboorteplaats Waregem maar zijn tentakels strekken zich uit over heel Europa. Hij is opgeleid als architect maar staat vooral bekend als beeldend kunstenaar. Met zijn installaties stelt hij de rol en betekenis van een museum voor de kunst(enaar) in vraag. Voor 75 jaar Letterenhuis maakt hij eenzelfde denkoefening: wat betekent een literair archief voor de literatuur? Hij laat zich inspireren door de gigantische collecties van de instelling. Zijn installaties zorgen voor een heel eigen kijk op de taken en functies van het Letterenhuis.
Aanvullend op het werk van van Geluwe werd aan 9 auteurs gevraagd hun kijk en visie te geven op het Letterenhuis. Jong & gevestigd talent, man & vrouw, dichter & romanschrijver, ambachtelijk & multimediaal schrijver, allen geven hun visie op de zorg voor literair erfgoed.
Beeld en woord van Jeroen Brouwers, Kristien Hemmerechts, Pol Hoste, Geert van Istendael, Jan Lauwereyns, Xavier Roelens, Chika Unigwe, Peter Verhelst en Anne Provoost stemmen tot nadenken.
Aanbod jubileumjaar 75 jaar Letterenhuis
5 april 2008 – 4 januari 2009
Doorlopend
• Tentoonstelling Johan van Geluwe;
• 9 literaire interpretaties;
• Het Letterenhuis digitaal;
• Het Letterenhuisboek;
• Literair Salon.
Rondleidingen
• Rondleiding ‘200 jaar literatuur in Vlaanderen’ op aanvraag;
• Rondleiding ‘Vrouw en Literatuur’ op aanvraag vanaf september 2008;
• Rondleiding ‘Stad & Platteland’ op aanvraag vanaf september 2008;
• Rondleiding ‘Literatuur & Politiek’ op aanvraag vanaf september 2008;
• Rondleiding ‘Trein & Techniek’ op aanvraag vanaf januari 2009;
• Rondleiding ‘Experiment & Literatuur’ op aanvraag vanaf januari 2009;
• Rondleiding ‘Literatuur & Oorlog’ op aanvraag vanaf januari 2009.
Activiteiten
• 27/04/08: Ontbijtvoordracht: vrouw en literatuur;
• 25/05/08: Ontbijtvoordracht: stad en platteland;
• 07/06/08: Stadsdichterscollectief;
• 29/06/08: Ontbijtvoordracht: politiek;
• 16/08/08: Museumnacht - Het Letterenhuis gekraakt;
• 18/09/08: Donderdagen van de poëzie: de Keuze van Adriaan De Roover;
• 18/09/08: Radioboeken: Peter Verhelst en Luc Devos;
• 28/09:08: Ontbijtvoordracht: trein en techniek;
• 09/10/08: Radioboeken: Geertrui Daem en Diane Broeckhoven;
• 01/10/08: Film (Permeke): Het Afscheid;
• 08/10/08: Film (Permeke): De Bom of het Wanhoopscomité;
• 15/10/08: Film (Permeke): De Komst van Joachim Stiller;
• 22/10/08: Film (Permeke): Vrijdag;
• 23/10/08: Donderdagen van de poëzie;
• 26/10/08: Ontbijtvoordracht: experiment;
• 29/10/08: Film (Permeke): Alles moet weg;
• 05/11/08 Verjaardagskroon voor het Letterenhuis!;
• 07/11/08: 75 jaar Letterenhuis op De Nachten;
• 08/11/08: 75 jaar Letterenhuis op De Nachten;
• 20/11/08: Donderdagen van de poëzie;
• 30/11/08: Ontbijtvoordracht: oorlog;
• 14/12/08: Finnissage – Spannende verhalen onder de kerstboom.
Praktisch
Het Letterenhuis
Minderbroedersstraat 22-2000 Antwerpen
Tel. 03 222 93 20 – Fax 03 222 93 21
75jaar Letterenhuis
van 5 april 2008 tot 4 januari 2009 – di t/m zondag van 10 tot 17 uur - €4 / €3 / gratis
volledig programma op www.letterenhuis.be
Bron : Stad Antwerpen
Kalender
- Lancering Veggieplan in de Roma (org. EVA) 30/01/2012 20:15
- Infovergadering Plan Mer Brabo II 31/01/2012 20:00
- Horta presentatie-avond Meccano (org. Ademloos - stRaten generaal) 07/02/2012 20:00
- Presentatie-avond Meccano Hoboken (org. Ademloos - stRaten generaal) 15/02/2012 20:00
- Voorstelling Méccano ism Geneeskunde voor het Volk en Ademloos 15/02/2012 20:00
Groen!
- Van Hecke : Parlement mag niet beperkt worden in haar onderzoek
- Gebrek aan politieke daadkracht nekt groene stroom
- Voedselbanken zouden overbodig moeten zijn, maar moeten voorlopig Europese steun blijven ontvangen
- Europese Rekenkamer belicht verborgen kosten ontmanteling kerncentrales
- Bijna 2.500 ha landbouwgrond kreeg ‘harde’ bestemming


