Groene Pluim voor Frank Hosteaux

th_Hosteaux-Frank4Kb

Frank Hosteaux vecht al bijna 10 jaar tegen huisjesmelkers. Hij mocht uit de handen van Groen! senatrice Freya Piryns een Groene Pluim in ontvangst nemen. Groen!Plusvoorzitter Hugo Van Dienderen ondervraagt hem over de voorbije strijd. En is de strijd nu gestreden?

'Rot op Huisjesmelkers'
Frank Hosteaux zetelt voor sp.a in de Antwerpse gemeenteraad. In 2001 richtte hij, samen met enkele medestanders, de vzw 'Rot op Huisjesmelkers' op. In Seefhoek en Antwerpen-Noord stelde hij vast dat er voor vaak onbewoonbare panden ongehoord hoge huurprijzen werden gevraagd. Sociale uitbuiting van financieel zwakkeren, vooral mensen zonder papieren. Het initiatief krijgt eerst sympathie uit bij de overheid, maar vrij snel krijgt Frank politie tegen. Volgens hem pakt die (nog altijd) de verkeerde personen aan. Niet de mensen zonder papieren, maar de huisjesmelkers dien(d)en aan de tand gevoeld.

Nog altijd woekerwinsten
Groen!Plusvoorzitter Hugo Van Dienderen vraagt Frank of hij op zijn lauweren kan rusten. Dat is niet het geval. Sommige OCMW's erkennen hun verantwoordelijkheid en dumpen de hun toegewezen asielzoekers niet langer klakkeloos in de grootstad. Stad en Vlaams gewest tonen zich ook actiever in het onbewoonbaar verklaren van panden. Toch bestaat er nog veel dubbelzinnigheid. Zo worden vluchtelingen uit vroegere Oostbloklanden beschouwd als 'toeristen', ook al verblijven ze hier maanden of jaren. Ze worden geacht hun eigen boontjes te doppen… De (te lage) boetes en de (vaak voorwaardelijke) straffen die worden uitgesproken zijn nog altijd peanuts in vergelijking met de woekerwinsten die huisjesmelkers opstrijken. Veroordeelde eigenaars gaan ook gewoon door met hun activiteiten, vaak beter georganiseerd dan voorheen. Volgens Frank Hosteaux worden er in deze crisistijden ook opnieuw matrassen verhuurd. Die liggen zelfs tot in de gangen van onbewoonbare panden. Kostprijs: tot 16€ per nacht!

Pluspunten
Is het dan allemaal kommer en kwel? Gelukkig niet. Greet Claessens, schepen van sociale zaken in Boechout -een van de 'rijke' gemeenten rond Antwerpen- geeft aan hoe een OCMW zijn verantwoordelijkheid kan opnemen. Soms door in te gaan tegen wat de hogere overheid voorschrijft!
Zo te horen valt er nog een hele weg af te leggen. De nood aan betaalbare sociale woningen is groot, de wachtlijsten zijn lang. Te veel voorzieningen zijn verouderd inzake comfort, maar ook op milieugebied. Om sociaal zwakkeren uit de handen van huisjes-melkers te halen, is een andere financiering nodig. Ook huishuursubsidies kunnen hierbij helpen.

Man van het terrein
Jan, een van Franks medestanders brengt het gesprek uiteindelijk terug bij de gelauwerde. Hosteaux is een man van het terrein. Iemand die een situatie bestudeert, ter plekke gaat en ingrijpt. Dat wordt hem vaak niet in dank afgenomen. Eigenlijk doet de havenarbeider het werk van de overheid. Met die conclusie geeft Freya Piryns Hosteaux een verdiende Groene Pluim.

Walter Decoene

Foto's van de overhandiging van de Groene Pluim: http://www.flickr.com/photos/hugovandienderen/sets/72157622433494840/