Fonds Nieuwe Makers blijkt zwaar ondergefinancierd

17 Februari 2025

Fonds Nieuwe Makers blijkt zwaar ondergefinancierd

Van de Kelder moet verder gaan dan enkel evalueren!

Antwerpen, 17 februari 2025 – Eind 2022 kwam toenmalige cultuurschepen Ait Daoud - na weken intens protest vanuit de cultuursector - terug boven water. De afschaffing van de cultuursubsidies, het verdwijnen van de stadsdichter, haar uitspraken in de pers, … zorgde voor een hete herfst dat jaar. Haar doorzichtige goedmaker naar de sector was de creatie van een nieuw fonds voor Nieuwe Makers. Het kwam er uiteindelijk pas eind 2023 en al snel bleek dat de voorziene €200.000 amper de noden van de sector konden dekken.

De nieuwe subsidieronde van het Fonds Nieuwe Makers bevestigt opnieuw het schrijnend tekort aan middelen voor de Antwerpse cultuursector. Slechts 12 van de 38 ingediende dossiers krijgen dit jaar ondersteuning, terwijl de vraag meer dan driemaal zo groot was. Het aantal projecten dat door de jury werd goedgekeurd maar door budgettaire beperkingen geen middelen kreeg, blijft stijgen. In 2024 waren dat er 4, dit jaar al 10. Dit toont aan dat de huidige middelen volstrekt onvoldoende zijn om startende kunstenaars in Antwerpen te ondersteunen. Waar er in 2024 nog €54.500​ te weinig was, stijgt dit in 2025 naar €177.820​​.

"Schepen Van de Kelder heeft een ondergefinancierd doekje voor het bloeden geërfd van haar voorganger Ait Daoud. Het fonds is een zoethoudertje voor de sector dat amper soelaas biedt. Het schiet ruimschoots tekort om de brede culturele sector in Antwerpen te ondersteunen," zegt gemeenteraadslid Meyrem Almaci (Groen). "In 2022 ging er nog €841.500 naar cultuurprojecten, nu blijft er amper iets over. We pleiten daarom resoluut voor een verdubbeling en indexering van het Fonds Nieuwe Makers, maar ook de terugkeer van de klassieke projectmiddelen. Het stadsbestuur schuift een evaluatie van het reglement naar voren, maar zonder een structurele verhoging van de middelen blijft dit louter een symbolische ingreep."

"Wat iedereen kon voorspellen, gebeurt nu uiteraard ook," zegt Almaci. "We zijn helemaal terug in de tijden van 'niet weerhouden omwille van onvoldoende beschikbaar budget' beland." Met een iets hoger budget hadden alle nieuwe makers met een kwalitatief project deze ronde steun gevonden bij dit stadsbestuur. Nu stoten ze op een njet. "In 2021 en 2022 vonden nog 157 cultuurprojecten steun bij onze stad, nu slechts 14," gaat Almaci verder. "Dat zegt alles."

Het verdwijnen van het gros van de middelen creëert ook een enorme impact op de districten. Zij worden geconfronteerd met een stijgende vraag van makers, terwijl ze moeten werken met beperkte middelen. Voor Groen is dit de eerste lakmoesproef voor de nieuwe schepen Van de Kelder. "In de ideale wereld zou ze nu reeds het budget optrekken zodat alle 22 projecten die een goed rapport kregen, kunnen schitteren op onze podia en cultuurhuizen in 2025," besluit Almaci.

Groen en de hele culturele sector verwachten meer dan een evaluatie en een bijsturing. Er moeten meer middelen komen én extra mogelijkheden voor alle makers, niet enkel startende kunstenaars. De structurele afbouw van projectsubsidies moet worden teruggedraaid. Enkel zo kan de stad opnieuw een voedingsbodem bieden voor een bloeiende en diverse cultuursector.